UEFA: Nový termín ME vo futbale a európskych pohárových súťaží | Futbalovysen.sk

BLOG

UEFA: Nový termín ME vo futbale a európskych pohárových súťaží

V utorok 17. marca sa uskutočnila videokonferencia UEFA, ktorej sa zúčastnilo 55. futbalových federácií z celej Európy. Aktuálnou témou boli blížiace sa Majstrovstvá Európy ako aj termíny európskych pohárových súťaží UEFA kvôli koronavírusu.

Majstrovstvá Európy 2021

Turnaj, ktorý sa mal konať od 12. júna do 12. júla tohto leta, sa teraz bude konať od 11. júna do 11. júla budúceho roka. Odloženie poskytuje šancu európskym ligám, ktoré boli doteraz pozastavené, dokončiť aktuálnu sezónu.

Avšak budúcoročný termín Majstrovstiev Európy sa "bije" s naplánovanými Majstrovstvami Európy žien (7.7.2021 - Anglicko) ako aj s Majstrovstvami Európy hráčov do 21 rokov a Ligou národov.

UEFA oznámila, že všetky tri udalosti budú „podľa toho naplánované“, ale v súčasnosti nie je jasné, či dátumy iba poposúvajú, alebo sa súťaže preložia o pár mesiacov.

Pri odklade ME 2020 UEFA uviedla, že chce zabrániť tomu, aby „vyvíjala zbytočný tlak na vnútroštátne verejné služby“ svojich 12 hostiteľských krajín, ako aj pomohla dokončiť domáce súťaže.“

„Sme v čele športu, ktorým žije a dýcha veľké množstvo ľudí. Tento šport bol porazený neviditeľným a rýchlo sa rozširujúcom súperom,“ uviedol prezident Uefa Aleksander Čeferin.“

„Občas je potrebné, aby futbalová komunita preukázala zodpovednosť, jednotu, solidaritu a altruizmus.“

„Zdravie fanúšikov, zamestnancov a hráčov musí byť našou prioritou číslo jeden a v tomto duchu UEFA predložila celý rad možností, aby mohli všetky súťaže bezpečne ukončiť sezónu. Som hrdý na reakciu svojich kolegov v európskom futbale.“

Kvalifikačný barážový zápas Slovensko - Írsko

Pôvodný barážový kvalifikačný zápas Slovensko - Írsko, ktorý sa mal odohrať 26. marca 2020 bol aktuálne preložený na jún. Presný termín zatiaľ známy nie je. Slovenská futbalová asociácia vyhlási termín podľa aktuálnej situácie a po dohode s Írskou futbalovou asociáciou.

Liga majstrov a Európska liga

UEFA na utorkovej videokonkerencii oznámila dátumy finálových zápasov Ligy majstrov a Európskej ligy. Pôvodne naplánované finále Ligy majstrov na 30. mája sa prekladá na 27. júna 2020. Finále sa odohrá v Istanbule na 76-tisícovom štadióne Atatürk Olympic Stadium. Finálový zápas Európskej ligy, ktorý sa mal odohrať 27. mája 2020 v poľskom Gdaňsku sa odohrá 24. júna 2020.

Aktuálne termíny ligových súťaží (aktualizované 6.4.2020)

Nemecká Bundesliga - odložená do mája 2020

Anglická Premier league - odložená minimálne do 30. apríla 2020

Talianska Serie A - odložená do minimálne do 2. mája 2020

Španielska La Liga - odložená na neurčito

Francúzska Ligue 1 - odložená na neurčito

Liga majstrov a Európska liga - osemfinálové odvety a semifinálové zápasy odložené na neurčito

SPäŤ NA ZOZNAM BLOGOV